Ventiliaciniai kamineliai |
Ventiliaciniai kamineliai – ar žinote, kas tai yra? Kur jie dedasi? Ką jie ventiliuoja? Ką gi, apie ventiliacinius (dar kitaip – vėdinimo kaminėliai) galima įsivaizduoti pasinaudojant lietuvių patarlėmis ir priežodžiais. Jei sakysime, kad protas yra stogas, kuris gali nuvažiuoti, tai ventiliaciniai kamineliai galėtų būti vieta, per kurią išeina „garas“. Tačiau tai – ne kaminas, su dūmais išleidžiantis lauk degimo produktus, o galimybė vėdinti stogą, kad name (ir stogo sluoksniuose) nesikauptų drėgmė. Taigi stogo ventiliaciniai kaminėliai apsaugo stogą nuo drėgmės kaupimosi ir jos pertekliaus, šitaip padėdami išvengti ir nepatrauklių pūslių susidarymo ant stogo dangos. Bet ar visada dengiant stogą reikia galvoti apie ventiliacinius kaminėlius? Kas tai iš viso per daiktas ir kuo jie skiriasi nuo paprasto kamino, kuriais puikuojasi kone kiekvienas namas kaimo vietovėse?
Tačiau pirmiausia pažūrėkime, kuo ventiliaciniai kamineliai skiriasi nuo tos objektų klasės, kurią esama pratę vadinti kaminais. Panašumai akivaizdūs: ir tie, ir anie kėpso ant stogo, išleidžia lauk kažką, kas viduje yra nepageidaujamas (nors, aišku, tokią pat funkciją gali atlikti ir stoglangis). Tačiau kaminas tiesiogiai susisiekia su jūsų namo ar buto vidumi, o ventiliaciniai kaminėliai skirti įstatyti tik stogo dangoje. Taigi nebijokite – per juos į jūsų namus tikrai neprilįs pelių.
Kitas skirtumas: kaminai gaminami iš plytų, mat reikia, kad jie būtų kuo patvaresni ir gerai laikytų šilumą. Ventiliaciniai kaminėliams keliami panašūs reikalavimai: jie turi būti atsparūs smūgiams, neisšilydyti saulėje (jei jūsų ventiliacinis kaminėlis išsilydė saulėje, vadinasi įsigijote tikrai nekokybišką produktą), būti lengvai įstatomi. Todėl šie kamineliai gaminami iš specialios gumos, kuri yra tvirta, turi aukštą lydymosi temperatūrą, o kaminėlio padas išlieka lankstus, kad galėtų prisitaikyti prie stogo dangos.
Taip pat tikriausiai pastebėjote, kad lygindami kaminą su ventiliaciniai kamineliai, vienu atveju vartojame vienaskaitą, o kitu – daugiskaitą. Tai dėl to, kad vienam namui paprastai pakanka vieno arba keleto kaminų, o ventiliacinių kaminėlių reikia įsirengti daugiau. Kaminėliai įrengiami kas trisdešimt – penkiasdešimt kvadratinių metrų stogo. Natūralu: juk jei drėgmė kaupiasi po stogu, naivu tikėtis, kad vandens garai tol slankios erdve tarp stogo dangos ir šiltinimo dangos, kol ras kaminėlį, pro kurį galėtų išeiti. Taigi daugiau kaminėlių – mažiau pūslių ant stogo. Didesnis kamineliai efektyvumas pasiekiamas, kai jie išdėliojami aukščiausiose stogo vietose. Taigi: kaminėlių turi būti daugiau ir jie turi būti įrengiami kuo aukščiau.
Paprastai ventiliaciniai kaminėliai įrengiami tada, kai atliekama kokio nors seno namo stogo renovacija. Dažniausiai renovuojama, norint stogą papildomai apšiltinti ir atsisakyti senos ruberoidinės dangos. Jei namas jūsų (arba paveldėtas iš tėvų ar senelių), stogo renovacija – grynai jūsų asmeninis reikalas. Tačiau jei gyvenate daugiabutyje, stogo renovacija staiga tampa bendruomeniniu reikalu. Jei visi namo gyventojai nutars norį renovacijos, vadinasi, su ventiliaciniais kaminėliais susidursite beveik tiesiogiai – jie bus jums virš galvos ir palaikys drėgmės balansą naujami apšiltintame stoge.
Ventiliaciniai kaminėliai nuo paprasto stogo kamino skiriasi ir kaina: paprastai jie būna nelabai brangūs (tiesa, čia nereikia apsirikti – verčiau pirkti brangesnius ir patikimesnius, negu tuos, kurie išsilydys saulės kaitroje). Ventiliaciniai kaminėliai kaina varijuoja nuo dviejų šimtų iki šešių šimtų litų. Kaina priklauso nuo jūsų stogo dangos, nuo to, ar norite apšiltintų ventiliaciniai kaminai, ar norite, kad jie būtų su gaubtu ir pan. Gana lengvai įrengiami ir ne itin brangūs, ventiliaciniai kaminėliai neištuštins jūsų biudžeto, bet ištuštinso stogą nuo drėgmės!
No comments:
Post a Comment